ELEKTRYZUJĄCY INFORMATYK
W tym tygodniu uczniowie kierunku technik informatyk poznali nowoczesne rozwiązania dla samochodów elektrycznych oraz wzięli udział w znormalizowanym badaniu wykonywanym na unikatowej aparaturze w skali Europy w Instytucie Elektrotechniki Sieci Badawczej Łukasiewicz w Warszawie. Byliśmy również w Centrum Nauki Kopernik, Planetarium, a na koniec odbyliśmy długi spacer po Warszawie.
Wizytę zaczęliśmy w zwarciowni wyposażonej w generatory specjalnej konstrukcji o napięciu znamionowym 12 kV i mocach znamionowych 25 MVA i 100 MVA. Siedzieliśmy na kanapie z włókna węglowego, chodziliśmy po dywanie z włókna węglowego. Poznaliśmy tajniki wykonania ładowarek samochodowych oraz architekturę systemu wodorowego auta dostawczego.
Działalność Instutytu to projekty, nauka, certyfikacja, laboratoria, produkty, R&D.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, wdraża wiele projektów. My mieliśmy możliwość wziąć udział w badaniach i pokazach projektów:
– Projekt „Nowoczesny układ napędowy do pojazdów osobowych współpracujący z ładowarką pokładową” jest projektem, który przewiduje zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie w warunkach laboratoryjnych nowoczesnego napędu z silnikiem o mocy znamionowej ok. 115 kW. Falownik napędowy opracowanego systemu, wyposażony w funkcję rekuperacji, zintegrowany będzie z silnikiem napędowym, dodatkowo falownik będzie współpracował z ładowarką pokładowa pojazdu. Ładowarka pokładowa pojazdu, współpracująca z falownikiem napędowym, będzie dostosowana do zasilania z sieci jedno i trójfazowej.
– Projekt „Polska generacja elektrycznych układów napędowych z zastosowaniem do napędów autobusowych, samochodów dostawczych i ciężarowych oraz innych pojazdów użytkowych i przemysłowych” – projekt zakłada zaprojektowanie i wykonanie nowego typoszeregu kompletnych elektrycznych systemów napędowych o mocach od 100 kW do 500 kW. System taki będzie się składał z dedykowanego zasilania (falownik) oraz silnika elektrycznego. Konstrukcja napędu będzie zoptymalizowana do wykorzystania w autobusach oraz samochodach dostawczych.
Laboratoria Badawcze
• Aparatury Wysokonapięciowej
• Aparatury Niskonapięciowej
• Urządzeń Elektrycznych i Wzorcujące
• Materiałów Elektrotechnicznych
Certyfikacja Wyrobów Elektrotechnicznych
Na podstawie przedstawionych wyników badań z akredytowanych laboratoriów badawczych Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki wydaje certyfikaty zgodności z normami, które posiada w zakresie akredytacji PCA nr AC168.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, Departament Doświadczalno-Produkcyjny (dawniej Zakład Doświadczalny III w Międzylesiu) posiada certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością dla Systemów Zarządzania wg ISO 9001;2015, ISO 14001:2015 oraz 18001:2007 w zakresie projektowania, produkcji oraz dystrybucji wyrobów kompozytowych dla zastosowań głównie elektroenergetycznych.
Firma jest producentem wyrobów elektroizolacyjnych na potrzeby przemysłu energetycznego. Oferuje szeroki asortyment wyrobów, obejmujący koszulki elektroizolacyjne, kliny i rury szkło epoksydowe, izolatory kompozytowe liniowe, wsporcze dedykowanie dla linii energetycznych, linii trakcyjnych oraz izolatory aparatowe wsporcze.
Strona Instytutu: iel.lukasiewicz.gov.pl/