GRYFNIE I MASZKIETNIE

Powiatowy Zespół Szkół wraz z Bieruńskim Ośrodkiem Kultury realizują projekt „Gryfnie i maszkietnie w PZSie” w ramach programu DK+ Inicjatywy lokalne. Zaprosimy WAS do śląskiej kuchni oraz na warsztaty plastyczne.

Smaki i wzory naszej ziemi.


Projekt „Gryfnie i Maszketnie w PZSie”- to spotkanie ze śląską kulturą, tradycją, przede wszystkim poprzez ROZMOWĘ, swobodny dialog przy stole, łamiącym bariery językowe, pokoleniowe.
Zapraszamy na spotkanie z naszymi gośćmi – przedstawicielkami Zespołu Folklorystycznego „Bierunianki”, który działa przy Bieruńskim Ośrodku Kultury. Panie podzieliły się swoimi spostrzeżeniami o szkole, jak jest dziś, jak bywało dawniej, a także opowiedzą jak wyglądał NASZ TRADYCYJNY STRÓJ ŚLĄSKI.
Gośćmi były p.Magdalena Miernik oraz p.Barbara Pastuszka.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku na szkolnym Facebooku.  


Śląsk bez wątpienia jest jednym z urodzajnych regionów, jeżeli chodzi o folklor ludowy a w szczególności stroje ludowe. Praktycznie każda większa i mniejsza miejscowość posiadała swój własny strój ludowy. Górny Śląsk może pochwalić się strojem cieszyńskim, strojem rozbarskim, strojem pszczyńskim i wieloma innymi. Na piątkowych warsztatach będziemy malować piękne kwiaty na wstęgach, zdobiących niegdyś wianek młodej kobiety.


21 października odbyły się  warsztaty kulinarne w ramach projektu „Gryfnie i maszketnie w PZSie”.

Powstają maszkiety! Celem projektu jest propagowanie śląskiej kultury i angażowanie ludzi młodych w działania integracyjne.

Dzisiaj towarzyszyła nam p.Urszula Stęchły, długoletni pracownik BOK, znawca bieruńskich tradycji, obyczajów. Czekamy na kosztowanie- maszkiecenie efektów.