PRAKTYKI W RIMINI (kwiecień 2016)

Dnia 2.04.2016 wyruszyliśmy w podróż na praktyki do Włoch, do miasta Rimini.

 

Ujęcie z autokaru:


Po 22 godzinach męczącej podróży wreszcie dotarlilśmy do słonecznego Rimini. Najpierw odbyło się zakwaterowanie praktykantów w pokojach, a później poszliśmy przywitać się z morzem.

 


Dnia 4.04.2016 pani Vicky z firmy Sistema Turismo zabrała nas na zwiedzanie Rimini. Podczas spaceru mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych zabytków Rimini oraz poznać ich historie.

Pani Vicky opowiadająca o Piazza Ferrari:

 


W środę 6 kwietnia przyszedł czas na pierwszy dzień praktyk. Na godzinę 11 udaliśmy się do siedziby firmy Sistema Turismo i rozpoczęliśmy praktyki od wykładu pani Simony na temat pracy w firmie Bookstones oraz baz danych, języków PHP, HTML i CSS.

 

 

 

 

 


Podczas czasu wolnego wszyscy praktykanci korzystają z dobrodziejstw Rimini. Próbujemy lokalnych przysmaków oraz napojów, chodzimy na plaże oraz zwiedzamy miasto. Wieczorami oglądamy filmy i integrujemy się ze sobą.

Wyjście z pracy:

Po drodze z pracy idziemy na zakupy:

Przy powrocie do naszego miejsca zakwaterowania mijamy maskotke hotelu Bengasi papugę Paco:

Po lunchu spacerujemy po mieście:

Oraz delektujemy się pysznymi lodami:


9 kwietnia 2016 roku na plaży w Rimini odbył się Festiwal Latawców. Niedługo po lunchu wyruszyliśmy nad morze aby obejrzeć spektakularny pokaz. Wszyscy byli zachwyceni przedstawieniem. Latawce były ogromne, a ich ilość była bardzo duża.

Obserwatorzy:

Po pokazie wybraliśmy się na miejscowe molo, aby podziwiać piękne widoki.


W pierwszą wolny weekend, w niedzielę wybraliśmy się na wycieczke do miasta-państwa San Marino, gdzie zwiedzaliśmy wiele zabytków tego przepięknego miasta. Po wszytkich atrakcjach oprowadzała nas pani przewodnik, która bardzo ciekawie opowiadała o San Marino, które jest na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Widok na całokształt katedry Św. Marino:

Widok z góry na przedmieścia enklawy:

Wspólne zdjęcie przed katedrą:


Po kilku dniach teoretycznej nauki oraz projektowania naszego bloga, w końcu wprowadziliśmy nasze schematy do komputerów. Rozpoczęliśmy praktyczne wykorzystywanie wiedzy z zakresu języków HTML, CSS, PHP oraz SQL.

Nasze narzędzia pracy:

Budowanie bazy danych:


Dzisiaj kontynuowaliśmy budowanie naszego bloga. Kolejnym etapem projektu było stworzenie systemu logowania oraz dodawania artykułów.


Dnia 14 kwietnia 2016 roku po skończonej pracy odbyło się spotkanie dotyczące naszych praktyk oraz pobytu w Rimini. Firma Sistema Turismo przeprowadziła ankietę na temat zakwaterowania oraz warunków pracy. Przedyskutowaliśmy ważne kwestie współpracy i ewentualnych trudności.


W drugi weekend naszych praktyk po lunchu poszliśmy grupą na plaże, aby nacieszyć się klimatem, popływać w morzu, poopalać się i pograć w piłkę.

Od samego rana sprzyjała nam wspaniała pogoda, która idealnie pasuje do weekendowego wypoczynku.

Wejście na plaże:

Plażowa piłka plażowa w wykonaniu informatyków:

Zimna kąpiel w morzu:


17 kwietnia 2016 roku, o godzinie 6:45 udaliśmy się na peron, z którego odjechaliśmy w stronę Bolonii, a w Bolonii przesiedliśmy sie do pociągu w kierunku Wenecji. Około godziny 11 dotarliśmy do celu podróży. Zwiedzanie rozpoczeliśmy od przepłynięcia tramwajem wodnym części Wenecji, a później sami wybraliśmy się na zwiedzanie.

Po wyjściu z peronu w Wenecji:

Widok z tramwaju wodnego:

Bazylika Św. Marka, czyli jedna z najbardziej zdobionych katedr w Europie:

Wspólne zdjęcie:


Z każdym dniem informatyczny blog jest ulepszany. Dodajemy coraz więcej funkcji, a jego wygląd się poprawia. Dzisiaj zaktualizowaliśmy go o system komentarzy, zarządzania nimi oraz wyszukiwarkę.


21 kwietnia 2016 roku z samego rana wybraliśmy się do firmy informatycznej Planeta Italia. Zatrudnia ona około 10 osób i zajmuje się dostarczaniem internetu we Włoszech, rejestracją domen oraz projektowaniem aplikacji mobilnych. Planeta Italia zarządza również wizytówką Rimini-stroną Rimini.com

Wspólne zdjęcie przed siedzibą firmy:


Zakończyliśmy 3 tydzień praktyk informatycznych i w sobote odpoczywamy na różne sposoby. Część z nas spędziła dzień na plaży ciesząc się widokiem oraz świeżym powietrzem. Kilka osób próbowało miejscowych specjałów, a niektórzy wybrali się do centrum handlowego na zakupy.

Pyszna włoska pizza:

Plaża w Rimini:


25 kwietnia byliśmy na wycieczce w Mediolanie, jednej z europejskich stolic mody. Wszystko rozpoczęliśmy podróżą pociągiem i o godzinie 10:30 wysiedliśmy na pięknym dworcu w Mediolanie. Zwiedziliśmy wiele ciekawych obiektów takich jak Galeria Wiktora Emmanuela gdzie zobaczyliśmy wiele luksusowych sklepów oraz samochodów, Katedra Mediolańska, Castello Sforzesco czy Łuk triumfalny.

Piękny, zdobiony dworzec kolejowy

Luksusowa galeria Wiktora Emmanuela:

Katedra Mediolańska z oddali:

 

Łuk triumfalny:

 

 


W kolejny dzień, po zwiedzaniu Mediolanu udaliśmy się na wycieczkę do Ankony. Ankona to miasto z jednym z najstarszych portów w okolicy. W Ankonie zobaczyliśmy amfiteatr, katedre na wzgórzu Monte Guasco oraz duży port morski.

Widok na port ze wzgórza Monte Guasco

Katedra na Monte Guasco

Zdjęcie grupowe pod pomnikiem papieża Klemensa XII

 


Dnia 26.04.16 odbyła się końcowa ewaluacja. Uzupełniliśmy nasze dzienniki praktyk oraz odpowiedzieliśmy na szereg pytań dotyczących naszego pobytu oraz pracy we Włoszech. Każdy informatyk opisywał po angielsku swoje wrażenia towarzyszące mu podczas pobytu na praktykach w Rimini.

 


W środę 27 kwietnia odwiedziliśmy Instituto Tecnico Informatico Statale w Rimini. Jest to włoska szkoła średnia. Jeden z nauczycieli zabrał nas do sali komputerowej i opowiadał o systemie edukacyjnym panującym we Włoszech oraz o programie nauczania dla szkoły technicznej o profilu informatycznym. Poznaliśmy sposób nauczania tutejszych ludzi, który jest całkowicie odmienny od tego w Polsce.

Sala komputerowa

Prezentacja programu nauczania oraz przykładowych projektów uczniów

Widok na wejście do szkoły


29 kwietnia po raz ostatni przyszliśmy do pracy, po to aby podsumować cały miesiąc praktyk, wymienić spostrzeżenia oraz pożegnać się z pracownikami. Zrobiliśmy także kilka pamiątkowych zdjęć.