Historyczny wyjazd Informatyków

27 lutego 2024 r. informatycy z klasy IV wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach.

Zwiedzanie muzeum zaczęliśmy od wykładu p. Zbigniewa Rudnickiego pt. „Jak człowiek dogadał się z maszyną”, z którego dowiedzieliśmy się, jak wyglądały pierwsze programy, jakie były początki komunikacji człowieka z maszynami i jakie miejsce w tym wszystkim zajęła muzyka. Omówione zostały zadania pierwszych komputerów, które – mimo swoich ogromnych rozmiarów – wykonywały naprawdę proste operacje. Przy okazji przypomnieliśmy sobie celowość stosowania systemu dwójkowego oraz podział języków programowania.

Następnie przeszliśmy do zwiedzania ekspozycji muzeum. Zobaczyliśmy komputer ODRA, dawne komputerowe systemy sterowania ruchem kolejowym, a na zakończenie komputer wart (kiedyś) okrągły milion dolarów! Najwięcej uwagi poświęciliśmy na prezentację komputerów osobistych 8-, 16- i 32-bitowych, z których większość działała i mogliśmy pograć w takie klasyki jak Pong, Pac-Man, Bomberman, Super Mario Bros, Pole Position, Boulder Dash i wiele innych hitów ostatnich lat ubiegłego wieku, w które zapewne grali nasi rodzice i – jak się okazało – również nasi nauczyciele 🙂

Zainteresowanych tematyką starych komputerów zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową muzeum – www.muzeumkomputerow.edu.pl.